IMG_0119
Garanti Edilen İçerik% w/w
Suda çözünür fosforpenta (P2O5)5
Suda çözünür potasyum oksit (K2O)20

Kullanımı

Potasyum veya fosfor eksikliği görülen sebzelerde en az 2-3 defa yapraktan veya topraktan uygulanmalıdır. Yapraktan uygulamalarda 100 lt su için kullanım dozajları; Sebzelerde 200 – 250 gr, bağlarda 200 – 300 gr, meyve ağaçlarında 200 – 300 gr olmalıdır. Topraktan yapılan uygulamalarda; 1 dekara 2 kg gelecek şekilde sulama sisteminden toprağa tatbik edilir.

Karışabilirlik

car-fix, ilaç ve gübre karışımları yapılmadan önce mümkünse karıştırılmak istenilen malzemelerle ön karışım denemesine tabi tutulmalıdır. Genel olarak çok yüksek pH lı ürünler hariç, car-fix’in karışmasında çok fazla sorunla karşılaşılmamıştır.

Kullanım

Organik asitlerle tamamen şelatlanmış yüksek oranda potasyum içeren bir üründür. İçerdiği potasyumun bitki tarafından tamamen alınabiliyor olması, bitkinin potasyumdan maksimum düzeyde faydalanmasını sağlamaktadır. Bitkinin potasyuma ihtiyaç duyduğu her dönemde tavsiye edilen dozlarda rahatlıkla kullanılabilir. İçerdiği yüksek orandaki alınabilen potasyum ve fosfor sayesinde bitkilerin meyve büyütme dönemlerinde de meyve büyütmeye yardımcı olarak kullanılabilir. İçerdiği şelatlama malzemeleri aynı zamanda bitkilerin fizyolojik faaliyetlerinde gereksinim duydukları enzim aktivatörlerini de barındırmaktadır. Böylece car-fix uygulamalarında, bitkilerin potasyum ve fosfor beslenmesi karşılanmakla birlikte, olabilecek ya da olmuş olan fizyolojik bozukluklar da giderilmektedir. Olumsuz çevre veya iklim koşullarından kaynaklanan stres şartlarının giderilmesinde de kullanılabilir. İçerdikleri yüksek miktardaki karbon elementleri sayesinde, organik asitler ve enzimlerden oluşan komplekse edilmiş şelatlama malzemeleri, bir kutuplarında potasyumu barındırırken boşta kalan diğer üç karbon kutbunun ise toprakta veya temas halinde bulunduğu artı yüklü her elementi de şelatlayabilmesi özelliğine sahiptir. Car-fix ‘in benzersiz diğer bir özelliği de; bulunduğu ortamın pH’sını olumlu yönde tamponlama yeteneğinde olmasıdır. Bu da car-fix in bitkiler üzerindeki benzersiz etkisini arttıran özelliklerden bir diğeridir. Car-fix efervesan etkilidir; su ile reaksiyona girerek karbondioksit gazı vermekte ve bu gazın büyük bir kısmı da suda çözünmüş bir şekilde bitkiye transfer edilebilmektedir. Bu etki de bilindiği üzere az da olsa bitkilere karbondioksit açısından faydalı olmaktadır.